کاربرد پمپهای شرکت والافراز در تصفیه آب دریا

93/09/12

پمپهای VF تولیدی شرکت والافراز در تصفیه آب دریا

در بسیاری از کشورهای دنیا و بخصوص در کشور عزیزمان ایران، نمک زدایی از آب دریا به سرعت به یک منبع اظافی و لازم برای تامین آب آشامیدنی تبدیل شده است و پمپهای VF تولیدی شرکت والافراز میتواند راه حل مناسبی برای پمپاژ و استفاده در سیستمهای آب شیرین کن تبدیل شود.

پمپهای شرکت والافراز میتوانند با موازی بستن دو یا چند پمپ به یکدیگر فشارهای بالا را تامین کند و استفاده از قطعاتی از جنس آلومینیوم برنز ، استیل 316 و Duplex که در برابر خوردگی، به ویژه در آب دریا که دارای غلظت بالایی از هیدروکربن ها و بسیاری از مواد شیمیایی است، مقاوم هستند کاربرد این نوع پمپها را در صنایع بیشتر کرده است. صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه کم تعمیر و نگهداری و همچنین دوره عمر طولانی از ویژگیهای بارز این پمپها محسوب میشود.

مقاومت به خوردگي آلومينيوم برنزها در اكثر محيط ها بسيار خوب مي باشند. اين آلياژها مقاومت بالايي به خوردگي در آب دريا دارند و بيشترين كاربرد در آب دريا نسبت به ساير محيط ها را دارا هستند. مقاومت بالاي ترك خوردن خوردگي تنشي، دليل مهمي براي استفاده از آلومينيم برنزها توسط نيروي دريايي انگلستان براي اتصالات زيرآب میباشد. مقاومت خستگي خوردگي عالي به همراه مقاومت در برابر صدمات كاويتاسيون از ديگر ويژگي هاي منحصر به فرد آلومينيوم برنزها مي باشند.

آلومينيم برنزها و نيكل آلومينيم برنزها كاربردهاي گسترده اي در صنايع مختلف بخصوص در مكانهايي كه با آب دريا در تماس هستند دارند. علت اصلي كاربرد گسترده در اين حوزه، مقاومت عالي آن در مقابل آب دريا است كه در اين محيط برخلاف فولادهاي زنگ نزن متداول دچار خوردگي حفره اي نمي شوند.

استفاده از پروانه های آلومینیوم برنز و بوشهای فسفر برنز در پمپهای شرکت والافراز الزامات قابل توجه ای به این نوع از پمپها داده است. اين آلياژها داراي خواص منحصر به فردي مي باشند كه باعث جذابيت و افزايش كاربرد آن ها در صنايع مختلف شده است. برخي از اين خواص عبارتند از:

-  سهولت ريخته گري

-  استحكام در حدود فولادهاي ساده كربني و بيشتر از فولادهاي زنگ نزن متداول

-  مقاومت خوردگي عالي در محيط هاي دريايي (خوردگي عمومي و حفره اي)

-  قابليت تغيير شكل مناسب قبل از شكست

-  قابليت جوش پذيري مناسب بدون نياز به عمليات حرارتي بعدي

-  مقاومت خوب خستگي، خوردگي تنشي، خستگي خوردگي، خستگي خزشي، خوردگي كاويتاسيون، سايش

-  قابليت جذب ارتعاش

-  خواص مغناطيسي پايين

-  قابليت ماشينكاري خوب

سيستم هاي نوين تصفيه آب و آب شيرين كن ها نياز به پمپ هايي دارند كه بتوانند فشارهاي بمراتب بالاتري از پمپ هاي عمودي معمول را تحمل كنند. پمپ هاي خارجي معمول از فناوري ساخت با ورق استفاده مي كنند كه قابليت تحمل فشار هاي بالا را نداشته و سري كردن آنها باعث عيوبي نظير نشتي و بريدن محور ميگردد. پمپ هاي طراحي شده توسط متخصصین شرکت فشار عملياتي تا 60 بار و فشار آزمون 90 بار را تحمل نموده و در نوع کلاس S3(آلومينيوم برنز) و S4(فولاد SS316) ساخته مي شوند. اين كلاس جنس ها براي شرايط آب دريا و سيالات خورنده مناسب هستند. آخرين پمپ سفارشي از دو پمپ HP15/12  بهره مي برد. پمپ ها از فولاد  SS316 ساخته شده و مجموعه بر روي شاسي كه از جنس SS304 ساخته شده نصب گردید . محدوده عملکرد پمپ هاي تحويلي از دبي 8 متر مكعب تا 20 متر مکعب بر ساعت و فشار 42.8 الی 28.2 بار فشار توليد مي كنند.